Wszystko, co warto wiedzieć o guaranie

Czy wiesz, że guarana zawiera w sobie o wiele więcej kofeiny niż czarna kawa? Dzięki swoim właściwościom jest szeroko stosowana przez ludzi na całym świecie jako środek na pobudzenie, czyli wzmocnienie sił witalnych.

Co się kryje w guaranie?

Nazywana jest paulinią, ciernioplątem i osmetą. Charakteryzuje się cierpkim, lekko kwaśnym smakiem i tym, że nie pachnie. Jeśli ktoś przyzwyczai się do jej specyficznego smaku, to będzie cenił go za wyjątkową energetyczność. Spożywanie guarany niweluje uczucie senności i zmęczenia oraz wzmacnia koncentrację, dlatego jest bezcenna dla tych, którzy pracują, lub uczą się nocą.

Małe czarne nasionka podobne do ziarenek kakaowca zawierają trzy razy więcej kofeiny niż kawa. Co więcej, guarana wolniej wchłania się w układzie pokarmowym, dlatego efekty stosowania są zdecydowanie dłużej odczuwalne. Wiele osób decyduje się na picie guarany zamiast kawy, z różnych względów. Po pierwsze, kawa może źle wpływać na niektóre osoby, a po drugie guarana bardziej pobudza do działania.

Ja działa guarana?

Guarana pobudza też pracę jelit oraz hamuje łaknienie. Jest to cenna informacja dla osób odchudzających się, którzy podjadają między posiłkami. Nie można jednak wierzyć, że jedzenie guarany cudownie zmniejszy wagę, ale pomoże ją obniżyć. W jaki sposób? Przez dostatecznie organizmowi dużego zastrzyku energii, która z koeli może być wykorzystana na ćwiczeniach fizycznych. Co jeszcze może guaranna? Dzięki jej spożywaniu poszerzają się naczynia krwionośne, a co za tym idzie, zwiększa się dotlenienie organizmu. Oprócz tego zażywana jest (często z powodzeniem) przy migrenie, zwiększa odporność na stres i działa antybakteryjnie. Jest też dobrym adaptogenem, ponieważ zawiera duże ilości saponin. Guarana pomaga też chronić płytki zębów przed gromadzeniem się na nich kamienia nazębnego.
Reasumując, jest to cenna roślina, która optymalizuje sprawność psycho-fizyczną człowieka i usprawnia funkcjonowanie całego organizmu.

Gdzie szukać guarany?

Najlepiej udać się do dobrej apteki, aby nabyć wybrany przez siebie, dobrej jakości produkt. Mogą to być np. tabletki, kapsułki, lub preparaty w proszku. Zdarzają się też czekoladki z dodatkiem guarany lub herbatki. Najczęściej jednak kupowana jest guarana w proszku, ponieważ można ją dosypać do jogurtu, zupy, czy sałatki. Wystarczy jedna łyżeczka, aby zaaplikować sobie dostateczna ilość energii na cały dzień.

Polecane wpisy

About the Author: admin