Gdy dziecko zaczyna gorączkować, rodzice odczuwają niepokój. Jest to zrozumiałe, ponieważ ich troska o swoją pociechę jest na pierwszym miejscu. Chcą zadbać, by było z z dzieckiem wszystko w porządku również pod względem zdrowotnym. Gdy pojawia się gorączka, trzeba zacząć trzymać rękę na pulsie. O ile jeszcze podwyższenie temperatury jest nieznaczne, nie ma powodów do niepokoju. Co jednak zrobić, gdy gorączka jest alarmująca?
Podwyższona temperatura- kiedy?
Bardzo wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych może przyczynić się do powstania u dziecka gorączki. Jeżeli oczywiście w ciele dziecka aktualnie znajdują się rożnego rodzaju bakterie lub wirusy, wtedy podwyższona ciepłota ciała świadczy o walce organizmu z tymi patogenami. Na ogół nie jest to więc taka zła reakcja. Układ odpornościowy jest wtedy wzywany do działania i walki. Najczęściej za stan podwyższonej temperatury uznawało się więcej niż 36,6 stopni Celsjusza. Z kolei z gorączką ma się do czynienia, gdy ciepłota ciała zwiększa się powyżej progu 38 stopni. Bardzo wysoką gorączką nazywa się natomiast podwyższenie temperatury powyżej 39,5 stopnia Celsjusza.
Co powoduje podwyższoną temperaturę?
Przyczyną tego stanu może być zarówno znajdujący się w organizmie dziecka patogen, jak i procesy fizjologiczne. Szczególnie często gorączka pojawia się w momencie, gdy dziecko zaczyna ząbkować. Jest to naturalna reakcja organizmu, którą mimo wszystko należy obserwować. Bez względu na powód nigdy nie można bagatelizować podwyższonej temperatury. Małe dzieci mają bowiem często do czynienia z zapaleniem ucha, oskrzeli, cz gardła. Jeżeli zatem pojawia się podwyższona temperatura, warto udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny oraz przedsięwzięcia odpowiednich kroków w kierunku wyleczenia dziecka i zapobieżenia powstawaniu powikłań.
Postępowanie w przypadku podwyższonej temperatury u dziecka
Jeżeli temperatura dziecka jest znacznie podwyższona, należy udać się z nim do lekarza. Tylko wtedy mamy pewność, że wdrożone zostanie ewentualne leczenie, które zapobiegnie rozwojowi choroby. Należy zatem postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Jeśli tylko nie będzie przeciwwskazań, warto także podczas gorączkowania dziecka podawać mu dużo płynów. Wtedy będziemy mieli pewność, że nie dojdzie do odwodnienia. Jeżeli gorączka jest wysoka, z pewnością lekarz zaleci jej zbijanie z pomocą odpowiednio dobranych środków. Gdy zostanie zalecona antybiotykoterapia, ważne by pilnować odpowiednich dawek leków. Różnią się one bowiem dla osoby dorosłej i dla dziecka. Dzięki stałej obserwacji dziecka będziemy mogli odpowiednio zareagować, gdyby jego stan się pogarszał i ponowić wizytę u lekarza.