Chociaż do wakacji pozostało jeszcze trochę czasu, już teraz warto pomyśleć o kilku istotnych kwestiach. Jeżeli nasze plany uwzględniają kraje tropikalne, zmuszeni jesteśmy zgłosić się na odpowiednie szczepienia. Przed ostateczną rezerwacją biletów samolotowych warto zastanowić się czy nasze dziecko nie będzie mieć większych problemów przy wysokiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Tego typu warunki pogodowe nie są wskazane dla osób z nadciśnieniem oraz chorobami serca. Warto pamiętać również, że stan sanitarny w wielu krajach tropikalnych znacząco odbiega od standardów panujących w Polsce czy nawet w Europie.
Szczepienia obowiązkowe – kiedy?
O obowiązkowych szczepieniach warto pomyśleć co najmniej półtora miesiąca przed wylotem. Warto pamiętać, że w przypadku szczepienia przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce) – chorobie przenoszonej przez niektóre gatunki komarów – wydawany jest Międzynarodowy Certyfikat Szczepień zwany potocznie żółtą książeczką. Dokument ten ważny jest przez dziesięć lat i obowiązuje głównie w przypadku wylotów do centralnej Afryki oraz krajów Ameryki Południowej.
O jakich szczepieniach należy pomyśleć wybierając się na wakacje?
Wszystko zależy od kraju docelowego. W przypadku najpopularniejszych kierunków – Indii, Egiptu, krajów arabskich, a także Rosji i Ukrainy szczególnie zaleca się wykonanie szczepień przeciwko:
- Tężcowi oraz błonicy – chociaż w Polsce szczepienie to jest obowiązkowe, warto przed wylotem przyjąć dodatkową dawkę tzn. przypominającą;
- Polio – jak wyżej. W Polsce jest to szczepienie obowiązkowe, aczkolwiek przed samą podróżą warto przyjąć dawkę przypominającą;
- Durowi brzusznemu;
- WZW typu A i typu B;
Chociaż dalekie i ciepłe kraje są dla Polaków niezwykle kuszące, warto mieć na uwadze niebezpieczeństwa, jakie się w nich kryją. Na wiele chorób i dolegliwości nie ma szczepień ochronnych. Narażanie więc dzieci na niektóre z nich nie jest najlepszym pomysłem. Przykładem może być tutaj ameboza wywoływana – jak sama nazwa wskazuje – przez amebę. Do zakażenia dochodzi na skutek połknięcia cyst ameby znajdujących się np. na nieumytych owocach czy w nieprzegotowanej wodzie. Choroba ta przoduje w krajach Afryki Południowej oraz Zachodniej, w Ameryce Środkowej, a także w Indiach i Indonezji. Podobna sytuacja występuje w przypadku malarii wywoływanej przez pierwotniaki przenoszone przez specjalny gatunek komara.
O szczepieniach powinni pomyśleć wszyscy, którzy wybierają się na wakacje do krajów Afryki Południowej, Wschodniej oraz Zachodniej, Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, Oceanii, a nawet Bliskiego Wschodu. O tym jakie szczepienia należy wykonać albo jakie leki ze sobą zabrać dowiemy się od lekarza pierwszego kontaktu bądź w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Ważne jest, aby poinformować specjalistę o wszystkich naszych dolegliwościach przewlekłych. Niektóre z nich mogą stanowić poważne przeciwskazania do wyjazdu w tropiki.