Ugryzienie kleszcza ciąży – czy wiąże się z konsekwencjami?

Kobieta w ciąży musi na siebie uważać. Tyczy się to także sytuacji, w których może dojść do ugryzienia przez kleszcza. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ niestety ugryzienie przez kleszcza może być bardzo niebezpieczne także dla dziecka, nie tylko dla jego matki.

Jakie kroki podjąć po ugryzieniu przez kleszcza?

Jeżeli przyszła mama zostanie ugryziona przez kleszcza, pod żadnym pozorem nie powinna tego bagatelizować. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jakimi konsekwencjami grozi ukąszenie kleszcza. Mowa głównie o boreliozie. Leczenie tej choroby nie jest proste, często prowadzi do poważnych zaburzeń i dalszych powikłań. Mimo iż nie doszukano się jeszcze żadnych powiązań pomiędzy ugryzieniem kleszcza w ciąży, a wrodzonymi wadami u dziecka, to jednak trzeba koniecznie jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza. Niestety zakażenie borelioza jest możliwe przez łożysko. Co gorsza, także kobiety już karmiące piersią powinny zachować szczególną ostrożność i uważać na kleszcze. Niebezpieczeństwo tkwi głównie w tym, że choroba ta może przebiegać bezobjawowo.

Jak objawia się borelioza?

Pierwsze objawy mogą wystąpić dopiero po około dwóch tygodniach od ugryzienia. Wtedy to w miejscu, w którym doszło do ukąszenia, zaczyna pojawiać się czerwona plama. Jest to tak zwany rumień, które kolejno zaczyna wędrować po skórze na całym ciele. Niestety nie zawsze jest on kojarzony właśnie z kleszczem. Czasem po prostu nie występuje, co jedynie dodatkowo utrudnia zdiagnozowanie choroby. Kolejno zaczyna pojawiać się zmęczenie, bóle stawów oaz mięśni, a nawet gorączka.

Jakie niebezpieczeństwo grozi dziecku?

Biorąc pod uwagę fakt, iż boreliozą można zarazić dziecko już w czasie ciąży za pośrednictwem łożyska, a także w czasie karmienia piersią, trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji. Zwiększa się ryzyko, iż dziecko urodzi się z wadami rozwojowymi, czy dojdzie do przedwczesnego porodu, którego konsekwencją może być nawet poronienie. To jednak opinia uczonych, która prawdopodobnie została już obalona przez przeprowadzone badania na temat kobiet, które po zarażeniu boreliozą i antybiotykoterapii nie przekazały tejże choroby swoim dzieciom.

Jak zapobiec ukąszeniu przez kleszcza?

Profilaktyka jest najważniejsza. Warto na samym początku zrezygnować z przechadzek po lasach i łąkach. Po każdym powrocie do domu warto natomiast obejrzeć całe swoje ciało i upewnić się, że kleszcz nie przypałętał się z nami do domu. Tam właśnie najwięcej kleszczy czyha na świeżą ludzką krew. Trzeba także stosować bezpieczna w czasie ciąży środki odstraszające kleszcze, do których należą olejki aromatyczne.

Polecane wpisy

About the Author: admin