Szkodliwe działanie promieni UV – jak chronić dziecko przed upałem

Chociaż do lata jeszcze daleko, już teraz warto przypomnieć sobie jak chronić malucha przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Możliwe, że w przypadku niektórych rodziców niezbędne będzie dokupienie dodatkowych akcesoriów np. parasolki do wózka. Kremy z filtrem UV, stale zaopatrzony w wodę bidon, czapeczka z daszkiem – jak zapobiec udarowi słonecznemu u dziecka? Oto przegląd podstawowych rozwiązań.

Po pierwsze: odpowiednie nawodnienie

W czasie wysokich upałów ważne jest stałe nawodnienie organizmu. Niemowlę winno pić wodę nisko zmineralizowaną – minerały do 500 mg/l, zaś starszaki średnio zmineralizowaną – minerały od 500 do 1500 mg/l. Najlepiej wybrać wodę dedykowaną dla dzieci. Maluchy do 3. roku życia potrzebują około 1,3 litra płynów dziennie, zaś starsze nawet do 2 litrów. Oczywiście, dziecko może pić również herbatki i rozcieńczone soki.

Po drugie: krem z filtrem UV

Skóra dziecka jest szczególnie podatna na oparzenia słoneczne. Już kilkunastominutowy pobyt na intensywnym słońcu – w przypadku kilkulatka – może mieć katastrofalne skutki. W czasie największych upałów – między godziną 11, a 15 – warto unikać spacerów i zabawy pod gołym niebem. Wybierając się na dwór, na 30 minut przed należy nasmarować wszystkie odsłonięte fragmenty skóry dziecka (twarz, dłonie, nogi, szyję) kremem z filtrem 50. Uwaga! Należy stosować wyłącznie atestowane kosmetyki dla dzieci, posiadające certyfikat Centrum Zdrowia Dziecka bądź Instytutu Matki i Dziecka – nie zaś specyfiki dla dorosłych. Przebywając na dworze przez dłuższy czas, aplikację kremu należy powtórzyć co 2 godziny bądź po każdym wyjściu dziecka z wody (np. będąc na basenie czy na plaży).

Po trzecie: regularne schładzanie skóry

Warto pamiętać, że małe dzieci nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych gruczołów potowych. Ich skóra nie jest zatem w stanie chłodzić ciała tak jak w przypadku dorosłych. Mając to na uwadze należy regularnie schładzać skórę malucha np. za pomocą schłodzonej wcześniej w lodówce wody termalnej.

Po czwarte: nakrycie głowy

W większości przypadków udar słoneczny spowodowany jest przegrzaniem okolic głowy. W słoneczne dni niezbędne jest odpowiednie nakrycie głowy – zarówno u niemowląt jak i starszych maluchów. Do wyboru mamy klasyczne czapeczki z daszkiem, kapelusze z dużym rondem, a także chusty.

Po piąte: odpowiednie ubranie

Większość rodziców – niezależnie od pogody za oknem – ubiera swoje dziecko „na cebulkę”. Kilka warstw ciuszków nawet w wiosenny dzień może prowadzić do przegrzania. Przy intensywnym nasłonecznieniu warto wybrać ubranka wykonane z przewiewnych materiałów np. lnu bądź bawełny.

Po szóste: wózek z parasolem

W przypadku niemowląt oraz małych dzieci warto pomyśleć o zakupie parasolki do wózka. Specjalny parasol znacznie lepiej chroni delikatne ciało malucha przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, aniżeli podniesiona buda. Dodatkowo sprzyja większemu i lepszemu dostępowi do powietrza, co jednocześnie eliminuje ryzyko udaru cieplnego

Polecane wpisy

About the Author: admin