Bóle menstruacyjne, inaczej zwane miesiączkowymi, towarzyszą większości kobiet i bywają po prostu nie do zniesienia. Według badań tylko co czwarta z nas, podczas okresu nie odczuwa żadnych dolegliwości. Reszta niestety nie ma tyle szczęścia.
Bóle miesiączkowe najczęściej pojawiają się po dwóch lub trzech latach od momentu pierwszego krwawienia i szczególnie doskwierają młodym kobietom między 23, a 27 rokiem życia, choć nie jest to oczywiście regułą. Najczęściej wywoływane są przez hormony (mowa o bólach pierwotnych), mogą być też wynikiem przewlekłych stanów zapalnych oraz endometriozy ( bóle wtórne). Niezależnie od przyczyny bólów, ważne, aby sobie z nimi radzić. Pytanie tylko jak? Poniżej o sprawdzonych sposobach, które pomogą przetrwać „trudne dni”.
Zioła i okłady
Podczas miesiączki niezawodne mogą okazać się, dobrze znane i stosowane przez nasze babki, zioła rozkurczowe i uspokajające np. melisa, dziurawiec oraz rumianek. Warto również spróbować okładów miejscowych lub masażu brzucha. Oba zabiegi działają rozkurczowo i na pewno wpłyną pozytywnie na złagodzenie dolegliwości związanych z uciążliwą menstruacją.
Dieta!
Choć to może wydawać się zaskakujące, to podczas miesiączki ważna jest również odpowiednia dieta. Najlepiej unikać jedzenia ciężkostrawnych potraw, picia alkoholu i kawy. Nie tylko obciążają one żołądek i jelita, ale również nasilają skurcze macicy, a to z kolei potęguje ból i wzmaga złe samopoczucie. Warto natomiast sięgnąć po produkty bogate w magnez i wapń.
Wizyta u ginekolog
Mając bolesne miesiączki, zdecydowanie należy wziąć pod uwagę wizytę u lekarza ginekologa. Specjalista zleci konieczne badania, które pozwolą ustalić ich przyczynę i przepisze odpowiednie leki hormonalne, które pomogą złagodzić ból lub całkowicie się go pozbyć.
Leki przeciwbólowe
Jednym z najskuteczniejszych sposobów i najczęściej stosowanych przez kobiety, uśmierzających ból podczas miesiączek, są leki przeciwbólowe np. Ibuprom, Apap, Nurofen czy Nospa. Według przeprowadzonych badań, działają one skutecznie w 70 procentach przypadków. Jednak ważne, aby zażywać je jeszcze przed miesiączką, wtedy możemy mieć pewność, że ból będzie znacznie mniejszy podczas krwawienia. Jedynym lekiem, którego zdecydowanie należy unikać przed menstruacją jest aspiryna. Zamiast pomagać, może ona tylko zaszkodzić. Dlaczego? Aspiryna wzmaga krwawienie, a co za tym idzie potęguje również skurcze macicy.