Czy spanie z niemowlęciem to dobry pomysł?

Często rodzice zastanawiają się, czy dobrym pomysłem jest wziąć swoje dziecko do łóżka. Czy w praktyce się to sprawdza? Czy podczas snu nie stanie się dziecku krzywda? Głównie przekonanie to powoduje strach o dziecko, że może ono zostać przygniecione bądź po prostu uduszone poduszką, czy kołdrą. Jaki są zatem plusy i minusy tego rozwiązania?

Dobre strony spania z niemowlęciem

Sen z dzieckiem ma wiele pozytywnych stron. Przede wszystkim mowa tutaj o fakcie, że daj mu poczucie bezpieczeństwa, a zarówno jemu jak i matce pomaga w stworzeniu głębokiej więzi między obojgiem. To naturalne, że chcą oni być blisko siebie. To jednak nie koniec powodów, dla których warto spać z dzieckiem. W nocy jest ono bowiem często głodne, a stałe pory karmienia wymagają, by budzić się kilka razy i przykładać dziecko do piersi. Jeżeli dziecko jest blisko, wtedy nie trzeba go przenosić do łóżeczka i kilka razy na noc w stawać. Co więcej, dziecko nie rozbudza się podczas przenosin, jest więc spokojniejsze. Należy również wspomnieć, że dawniej kobiety często spały ze swoimi dziećmi, ponieważ w ten sposób nie tylko dbały o ich bezpieczeństwo, ale również dawały im ciepło. Chodzi więc nie tylko o praktyczność, ale także o troskę. Sen z dzieckiem nie jest więc złym pomysłem. Jeżeli w nocy boimy się zabrać dziecko do swojego łóżka, zawsze można nadrobić ten czas w dzień.  Jeszcze innym argumentem jest sposobem na zapobieżenie śmierci łóżeczkowej, która dopada noworodki. Regulacja oddechu i temperatury dzięki ciepłocie ciała matki to sposób na kontrolowanie kondycji maluszka i jego zdrowia.

Druga strona medalu – minusy snu z dzieckiem

Jednym z podstawowych minusów spania z dzieckiem jest możliwość przygniecenia go przez dorosłą osobę. Może także zdarzyć się sytuacja, w której dziecko zostanie uduszone z powodu narzuconej kołdry bądź poduszki. To sytuacje losowe, o których najczęściej się nie wie. Nikt bowiem nie jest w stanie całkowicie kontrolować siebie podczas snu.  Pewne jest jednak, że spać z dziećmi nie powinny kobiety, które palą. Ważne jest także, by łóżko zostało odpowiednio do maluszka przystosowane.

Minusów jest jeszcze więcej. Niestety, ale wspólny sen z dzieckiem może być męczący. Nie tylko z powodu powstających w głowie obaw, czy z dzieckiem wszystko w porządku, ale także z powodu popłakiwania dziecka, jego wiercenia, wymachiwania nóżkami, rączkami. Co więcej, cierpi na tym również intymność między partnerami, którzy skupiają się teraz bardziej na dziecku, niż również na sobie nawzajem. Nie można również zapominać, że spanie w jednym łóżku z rodzicami jest przyjemne i wygodne. Dlatego potem może pojawić się problem, by oduczyć dziecko tego nawyku i przenieść je do jego sypialni. Nierzadko rodzice wtedy muszą prowadzić boje ze swoimi dziećmi, które potrafią być uparte i kilka razy w ciągu nocy przejść do pokoju rodziców. Zazwyczaj nie ma się tyle cierpliwości, co dziecko i ustępuje się jego żądaniom. To jednak nie uczy potomstwa odpowiedniego zachowania i pokory, raczej władczej postawy względem innych.

Czy można zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas snu z rodzicami?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, czy spanie z dzieckiem wyjdzie mu na plus, czy na minus. Trzeba samodzielnie podjąć decyzję w tej kwestii i zastanowić się, czy to dobry pomysł. Jeżeli natomiast uznamy, że jest to właściwe, należy przestrzegać kilku reguł, które zwiększą bezpieczeństwo dziecka i nie narażą go na przykrości.

Z pewnością noworodek niemowlak powinien zostać położony na plecach oraz zawsze być pod czujnym okiem opiekuna. Łóżko musi być odpowiednio wyprofilowane, posiadać dopasowany materac, a rama łóżka nie może stwarzać zagrożenia dla dziecka. Należy dbać, by na łóżku nie znajdowały się żadne miękkie poduszki. Lepiej zatem zaopatrzyć się w zwykłe jaśki oaz mieć na względzie, że głowa dziecka zawsze musi być odkryta.

Temperatura w pomieszczeniu nie może być za wysoka. Dziecko natomiast powinno zostać ubrane w lekkie i luźne ciuszki. Jeśli wciąż mamy obawy, warto pomyśleć o łóżeczku otwieranym. Wystarczy przystawić je do łóżka i dziecko zawsze będzie blisko. Bezwzględnie należy unikać podczas snu z dzieckiem alkoholu raz papierosów. Nigdy, pod żadnym pozorem będąc pod wpływem substancji tego typu nie wolno spać z dzieckiem w jednym łóżku.

Polecane wpisy

About the Author: admin