Co się dzieje po porodzie?

O tym, że po porodzie ciało kobiety zaczyna powoli wracać do swojego pierwotnego stanu, wiadomo od zawsze. Jednak nie każdy ma świadomość, że to, co dzieje się na początku, wcale nie jest standardową miesiączką. To coś więcej, to proces, bez którego miesiączka nie rozpocznie się.

Odchody połogowe

Właśnie tak nazywa się krwawienie po porodzie. Zazwyczaj towarzyszy ono kobietom przez około 2-3 tygodnie, niemniej jednak może pojawiać się nawet do pięciu tygodni po porodzie. Na samym początku kolor jest raczej czerwony, ponieważ są to pozostałości krwi ze śluzem. Później stopniowo cała wydzielina zmienia barwę na bardziej brązową, aż w końcu na żółtą i całkowicie zanika. Cały ten proces jest niezbędny, by oczyścić macicę z pozostałości błon płodowych i śluzu niezbędnego do utrzymania ciąży. To jednak wcale nie oznacza, że po zakończeniu tego typu upławów od razu pojawi się miesiączka.

Miesiączka – kiedy pojawia się po porodzie?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, kiedy po porodzie pojawi się u kobiety miesiączka. Jest to bowiem bardzo zróżnicowane. Jedne kobiety spodziewają się jej nawet po kilku tygodniach, u niektórych oczekiwanie na pierwszą miesiączkę po porodzie może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Od czego to zależy? Głównie od karmienia piersią. Kiedy bowiem karmi się dziecko naturalnie, kobiecy organizm nieustannie wytwarza prolaktynę powodującą naturalne zahamowanie cyklu miesiączkowego, a dokładniej rzecz ujmując owulacji. Jest to naturalny sposób antykoncepcji, dzięki któremu kobieta nie zajdzie ponownie w ciążę zaraz na początku wychowywania swojego świeżo narodzonego dziecka. Jeśli natomiast bardzo szybko rozpocznie się karmienie sztuczne, wtedy miesiączka może pojawić się już nawet po kilku tygodniach. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, jak wygląda sytuacja kobiet karmiących na dwa sposoby. Prawdopodobnie ilość wydzielanej prolaktyny jest mniejsza, miesiączka w zależności od tego poziomu może się pojawić, ale nie musi.

Czy prolaktyna to pewniak antykoncepcyjny?

Nie można tak powiedzieć. Tak naprawdę, mimo iż hormon ten ma właśnie takie działanie, to jego stężenie w organizmie może być na rożnym poziomie, a od tego z kolei uzależnia się prawdopodobieństwo zajścia w ciążę z powodu pojawienia się owulacji. Przykładem mogą być dzieci, które urodziły się niedługo po tym, jak na świat przyszedł ich starszy brat lub siostra.

Jeżeli zatem karmienie odbywa się na przemian- raz naturalnie, raz sztucznie mlekiem modyfikowany, istnieje szansa na zajście w ciążę. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że najpierw pojawia się owulacja, a nie miesiączka. Ta kolejność jest bardzo ważna. Niektóre kobiety nie zdają sobie z tego sprawy, skutkiem czego miesiączka nie przychodzi, a tak naprawdę są one ponownie w ciąży. Dlatego, jeśli pragnie się zmniejszyć ryzyko ponownej ciąży w tak krótkim czasie, należy zacząć stosować dodatkową antykoncepcję.

Ponowna miesiączka

Gdy się pojawi, bardzo często kobiety cieszą się z powodu, iż nie jest ona tak bolesna, jak miało to miejsc wcześniej. W dodatku nie jest już również tak obfita. Mimo iż nie jest to zasadą, to zdecydowana większość kobiet właśnie tak wspomina swoje kolejne miesiączki po ciąży.

Polecane wpisy

About the Author: admin