Nie od dzisiaj wiadomo, jak ważne jest zapewnienie dziecku najlepszej ochrony, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, gdy dziecko jest najsłabsze i najbardziej podatne na różne choroby. Istotne jest, aby w tym okresie podawać mu mleko matki, będące wtedy najbardziej wartościowym pokarmem. Według lekarzy, okres karmienia powinien trwać sześć miesięcy, jednak w życiu zdarzają się sytuacje, kiedy nie jest to możliwe i czas ten wydłuża się bądź skraca. W niektórych okolicznościach kobieta nie jest w stanie nakarmić piersią swojego malucha. Wtedy warto odciągnąć pokarm i przelać do butelki. Należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo go przechowywać, aby nie stracił swoich właściwości.
Co, gdy mleka jest w nadmiarze?
Niektóre kobiety mogą się martwić, że ich piersi produkują zbyt dużo pokarmu. Nie ma jednak ku temu powodu. Czasem jest to nawet zbawienne. Warto bowiem jest go odciągać i odpowiednio przechowywać. Łatwiej jest wrócić do pracy, czy wyjść na miasto, wiedząc że dziecko czekające w domu dostanie mleko i z pewnością nie będzie głodne.
Inną propozycją korzystnego użycia pokarmu jest oddanie go do banku mleka. Tym sposobem można wspomóc walkę o życie przedterminowo urodzonych noworodków, którym właśnie takie mleko jest podawane.
Zasady prawidłowego magazynowania mleka
Najistotniejszą informacją jest to, że przechowywanie musi odbywać się w warunkach czystych i higienicznych. Należy też wcześniej zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przedmiotów. Najważniejszy jest laktator. Bez niego nic nie jest się w stanie zrobić. Obecnie rynek oferuje zarówno ręczne jak i elektryczne, jednak te drugie wiążą się z większymi kosztami.
Podchodząc do pierwszej próby odciągnięcia pokarmu należy przygotować się na to, iż nie będzie to takie proste, jak mogłoby się zdawać. Co więcej, może trwać nawet 20 minut. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby robić to regularnie co kilka godzin i w odpowiednich odstępach czasu. Przed przystąpieniem do odciągania pokarmu laktator musi zostać wysterylizowany. Należy również przygotować pojemniki lub butelkę na mleko, zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, a także umyć ręce i biust.
Warto wiedzieć o kilku sposobach pobudzających laktację. Są to na przykład delikatny masaż piersi, ciepłe okłady lub wypicie ciepłego napoju.
Najlepszą metodą przechowywania mleka matki jest zamrażanie. Nie zmarnuje się ono bowiem, gdy jest go za dużo jak na jeden raz. Zawsze można je odgrzać, lecz należy robić to powoli, na przykład poprzez pozostawienie go w lodówce lub włożenie pojemnika do ciepłej wody. Ponadto, można je trzymać w chłodnym pokoju, nie wystawiając na słońce; w lodówce, także w lodówce turystycznej oraz zamrażalniku.