Jak pielęgnować brodawki podczas karmienia piersią?

O tym, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem karmienia dziecka, wie każda matka. Właśnie dzięki jej mleku, które wraz z rozwojem dziecka zmienia swoja konsystencję i skład, dziecko może rozwijać się prawidłowo i mieć dostarczone wszystkie składniki odżywcze niezbędne na tym etapie jego życia. Kolejną korzyścią z karmienia piersią jest głębokie nawiązywanie się więzi między dzieckiem, a jego matką. Mimo iż opis pozwala nam wyobrazić sobie piękny obrazek szczęśliwej matki z dzieckiem w czasie pory karmienia, to jednak istnieje jeszcze druga strona medalu, mianowicie obolałe brodawki.

 

Dziecko podczas ssania piersi

Jeżeli dziecko nie będzie odpowiednio trzymało piersi, może to spowodować, że będzie ono gryzło brodawki, a to poskutkuje ich pękaniem. Ważne, by podczas jedzenia dziecko miało całą buzię wypełnioną piersią. Wtedy jego policzki nie będą wklęsłe, a usta nienaturalnie wywinięte. Po czym poznać, że dziecko prawidłowo trzyma pierś? Podczas karmienia jego nosek oraz broda także dotykają ciała matki. Jeżeli zaczniemy podczas karmienia słyszeć cmokanie, jest to dla nas sygnał, że dziecko nieprawidłowo trzyma pierś.

 

Jak jeszcze pielęgnować piersi?

Mimo iż zadbamy o odpowiednie karmienie maluszka, kobiece piersi i tak będą zmęczone i obolałe. Warto dla polepszenia ich stanu rozpocząć ich delikatne przemywanie. Zanim rozpocznie się karmienie, warto wykonać chłodny okład na piersi. Można w tym celu skorzystać z pomocy kostki lodu owiniętej w pieluszkę. Tak przygotowany okład przykładamy do piersi. Aby stan zapalny się nie powiększał, przemywanie powinno być przeprowadzane stopniowi i niezbyt często. Można raz lub dwa razy na dzień oblać piersi wodą bez dodatku jakichkolwiek substancji w postaci żelów i mydła.

Czym innym można przemywać piersi i to każdorazowo po karmieniu? Własnym mlekiem! Wykazuje ono silne właściwości przeciwbakteryjne. Potrafi wspomóc proces gojenia i sprawić, że obolałe i pokaleczone piersi nie będą już aż tak dawały się nam we znaki. Jeżeli chcemy jeszcze dodatkowo wspomóc walkę z obolałymi brodawkami, można posłużyć się maściami, które przepisuje lekarz. Dzięki nim efekt ukojenia zostanie wzmocniony, a co najważniejsze – w żaden sposób nie wpłyną na maluszka. Są one bowiem bezpieczne dla dzieci.

Trzecią metoda, którą także kobiety sobie chwalą, jest wietrzenie piersi. W tym celu nie powinno się wciąż chodzić w biustonoszu, szczególnie w domu. Wystarczy założyć delikatną koszulkę. Nie można także przesadzać z wkładkami laktacyjnymi. Powinny być noszone tylko w razie potrzeby. Kiedy piersi są przyciśnięte zarówno przez wkładki, jak i miseczki stanika, wtedy ranki nie mogą swobodnie się goić.

Polecane wpisy

About the Author: admin