Jak niemowlę daje znać o głodzie?

Osoba dorosła nie ma problemu z rozpoznaniem u siebie głodu. Jeżeli tylko jest on nadmierny, zaczyna burczeć nam w brzuchu i po prostu czujemy potrzebę, by po coś sięgnąć i coś przekąsić. W przypadku maluszków nie jest to już takie oczywiste. Nie może ono powiedzieć, że jest głodne, a tym bardziej samo nie sięgnie po jedzenie. Zgodnie z badaniami, rodzicom zajmuje około dwóch tygodni nauczenie się, co dziecko sygnalizuje i w jaki sposób. Do tego czasu nie może jednak przecież pozostać głodne.

 

Jak noworodek komunikuje się ze światem?

Przede wszystkim jest to oczywiście płacz. Często także wraz z następnymi tygodniami są to  różne miny oraz gestykulacja. Jak się okazuje, płacz może stanowić albo ciche kwilenie, albo wręcz krzyk. Każdy z nich to sygnał, że dziecko wzywa pomocy w różnej kwestii. Tak samo bywa z jedzenie. Kiedy maluszek jest przystawiony do piersi, lecz nie jest w stanie przytrzymać brodawki, zaczyna się irytować i krzywić, ponieważ nie jest w stanie sobie poradzić i zjeść, jak należy. Sposobów na komunikowanie się ze światem jest ogrom. Wystarczy tylko trochę czasu, by rozpoznać je wszystkie u własnego dziecka.

 

Jak dziecko sygnalizuje głód?

Sposobów jest kilka. Aby rozpoznać ich jak najwięcej, trzeba dokładnie obserwować swoje dziecko. Wtedy z czasem bez problemu zacznie się rozpoznawać,ze dziecko chodzi o pusty brzuszek. Niekiedy dziecko na samym początku zaczyna mocno się rozglądać. Próbuje w ten sposób pokazać, że jest głodne. Kiedy zostanie ono dotknięte delikatnie w policzek, od razu pojawia się u niego odruch ssania. Jest to sygnał, że poszukuje pokarmu. Bardzo często dziecko zaczyna także poruszać rączkami, a także zaciskać piąstki. Do tego mocno się wierci i można jednoznacznie odczytać z jego zachowania, że jest mocno niespokojne. Czasem dodatkowo mruczy, a nawet układa usta, jak do odruchu ssania. Dodatkowo mlaska i cmoka. Jeśli doskwiera mu głód, a jest już nieco starsze, dziecko wysuwa i chowa język do buzi, a także zaczyna ssać każdy przedmiot, który tylko chwyci swoimi malutkimi rączkami.

Im szybciej wyłapiemy pierwsze sygnały głodu u dziecka, tym szybciej będzie można zaspokoić tą potrzebę u swojego maluszka. Jeżeli odpowiednio zareagujemy, będziemy na przyszłość wiedzieli, w jaki naturalny sposób dziecko sygnalizuje głód, dzięki czemu nasza reakcja będzie bezbłędna. Oczywiście z początku może to nastręczać pewnych problemów. Trzeba być cierpliwym i pozwolić sobie na naukę. Nikt niczego nie wie od samego początku. Dopiero rodzice poznają się z dzieckiem. Jeśli natomiast odpowiednio odgadnie się sygnały, nie tylko dziecko będzie zadowolone, ale także jego rodzice.

Polecane wpisy

About the Author: admin