Dla prawidłowego rozwoju dziecka nic tak nie jest potrzebne, jak mleko matki. Jest ono całkowicie naturalne i pełne wartości odżywczych, dzięki którym dziecku rośnie prawidłowo i przybiera na wadze. CO więcej, ze względu na naturalność tego pokarmu w aż około 70 procentach wszystkie wartości odżywcze i minerały zostają wchłonięte przez dziecko, podczas gdy z pokarmu modyfikowanego, sztucznego, zaledwie 10 procent pozostaje w małym ciałku. CO jednak zrobić, gdy przychodzi czas odstawienia dziecka od piersi lub z innych względów jest to wskazanie medyczne? Wtedy siłą rzeczy trzeba przestawić się na zastępniki. Ale jak powstrzymać dalszą laktację?
Sposób naturalny na powstrzymanie laktacji
Jak się okazuje, powstrzymywanie laktacji wcale nie musi wiązać się z bólem i udręką. Gdy laktacja jest hamowana naturalnie, wtedy ma to miejsce stopniowo i nie zachodzi konieczność stosowania żadnych leków przyspieszających ten proces. Jeżeli zatem kobieta właśnie podejmuje decyzję o tym, że jest to najlepszy czas na zakończenie karmienia dziecka piersią, powinna w tym celu coraz bardziej wydłużać przerwy pomiędzy poszczególnymi karmieniami oraz postarać się, by czynność ta trwałą coraz krócej. Oczywiście w tym czasie dziecko powinno być już przyzwyczajane do innych posiłków i form pokarmów, które w danym tygodniu, czy miesiącu są dla niego wskazane. O tym, jak długo potrwa laktacja, decyduje przede wszystkim dziecko. Im dłużej ssie ono brodawkę w celu pozyskania pokarmu, tym więcej mleka będzie produkowane. Jeśli zatem czynność tą zaczniemy ograniczać, organizm zacznie zmniejszać wytwarzanie mleka.
Drugim sposobem na ograniczenie laktacji jest korzystanie z naparów mięty albo szałwii. Można także posłużyć się schłodzonymi oraz stłuczonymi liśćmi kapusty i przykładać je do piersi. Nie tylko pomogą zmniejszyć laktację, ale także złagodzą podrażnienia, które powstały w wyniku karmienia na brodawkach.
Sposób farmakologiczny na hamowanie laktacji
Czasem różne względy, w tym medyczne wpływają na to, że trzeba jak najszybciej doprowadzić do zahamowania laktacji. W tym celu należy udać się do swojego lekarza, który przepisze odpowiednie środki wstrzymujące ów proces. Leki te mają za zadanie zmniejszyć ilość wydzielanej prolaktyny. Jeżeli zatem decyzja zapadła i zostaną przepisane odpowiednie środki, wtedy należy od razu zaprzestać karmienia dziecka piersią. Może to bowiem wiązać się z różnymi skutkami ubocznymi. Trzeba także pamiętać, że kobieta musi być do odstawienia dziecka od piersi przygotowana psychicznie. Jeżeli będzie na to gotowa, pójdzie sprawnie i bezproblemowo.