Małe dziecko – jak się upewnić, że je wystarczająco?

Rodzice, szczególnie na początku swojego rodzicielstwa zastanawiają się, jak często powinni karmić swoje dziecko, by zapewnić mu odpowiednią dawkę pokarmu. Wtedy jednak bardzo często nie są pewni, czy dostarczyli swojemu maleństwu wystarczającej ilości jedzenia, czy dziecko nie jest głodne bądź zwyczajnie przejedzone. Czy jest sposób na to, by jakoś to sprawdzić?

Płacz a głód

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że nie każdy płacz oznacza głód. Rodzice często na początku nie potrafią rozpoznać płaczu i z tego powodu matki przykładają do piersi dziecko za każdym razem, gdy tylko zakwili. Każdy płacz budzi bowiem w świeżo upieczonych rodzicach pewien rodzaj strachu, czy niepokoju. Widzą, iż dzieje się coś złego, dlatego w pierwszej kolejności przychodzi im do głowy głód dziecka.

Karmienie piersią

Gdy dziecko podczas karmienia piersią odwraca główkę, nie jest zainteresowane jedzeniem i unika go oraz nie przełyka, prawdopodobnie jest to znak, iż brzuszek maluszka jest pełny i nie ma on ochoty na więcej. Oczywiście nie jest to nic niepokojącego, jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, nie występują żadne ubytki w jego zachowaniu, a także w przyroście jego wagi. Wtedy nie a powodów do obaw. Po prostu nasz maluszek nie jest już głodny.

Gdy jednak dziecko łapczywie przykłada się do piersi, a także wyraźnie widać, iż jest ono spragnione pokarmu ze względu na silny odruch ssący, jest to oznaka, iż potrzebuje ono uzupełnienia pokarmu. Co jednak w momencie, kiedy dziecko wciąż kwili, jest marudne, a jego apetyt w żadnym wypadku nie zmniejsza się?

W tym momencie możemy mieć do czynienia z pewnym zjawiskiem, którym jest kryzys laktacyjny. Pojawia się on w momencie, kiedy dochodzi do zmiany treści pokarmu naturalnego, a także jego ilości. Wtedy bywają takie momenty, że pokarm przestaje chwilowo płynąć. Warto o tym pamiętać, ponieważ wtedy dziecko wyraźnie sygnalizuje, iż jest głodne. Gdy mleka naturalnego jest zbyt mało, istnieje konieczność uzupełniania jego ilości pokarmem modyfikowanym

Jak duże powinny być posiłki dziecka?

Wszystko to uzależnione jest od wieku. Im dziecko większe, tym porcje stają się bardziej obfite, a częstotliwość posiłków mniejsza. Już w przypadku dziecka rocznego ilość posiłków to około pięciu, w tym trzy z nich powinny być mleczne.

Dziecko domaga się kolejnej porcji – czy to źle?

Jeśli maluszek rozwija się prawidłowo, w żaden sposób nie można stwierdzić, iż kolejna porcja będzie oznaką jakiejś choroby. Jeśli zatem domaga się nadal jedzenia, można podać mu kolejną porcję. Gdy jednak dziecko zbyt szybko przybiera na wadze, wtedy warto podać wodę bądź mleko rozcieńczone. Jeśli z rozwojem dziecka nie dzieje się nic nieprawidłowego, niewłaściwego, warto pamiętać także o tym, iż maluszek nie je równych porcji za każdym razem. Czasem po prostu zje mniej, dlatego apetyt na mleko powraca u niego szybciej.

Zwróćmy również uwagę na porę roku. Jeśli akurat panuje upał, bardzo prawdopodobne jest, że dziecku po prostu chce się pić. Wtedy butelka z jedzeniem nie będzie dla niego zadowalająca.

Polecane wpisy

About the Author: admin