Kolka niemowlęca – jak sobie z nią radzić?

Gdy dziecko zaczyna nagle płakać lub krzyczeć, przyczyn takiej reakcji będziemy doszukiwać się wszędzie. Szczególnie trudno jest jednak poznać przyczynę, gdy mamy do czynienia z niemowlakiem. Największym prawdopodobieństwem właśnie takiej reakcji jest kola niemowlęca, która ma charakter napadowy. Najczęściej pojawia się ona u maluszków, które są między trzecim tygodniem a piątym miesiącem swojego życia. Zazwyczaj dziecko płacze przez około trzy godziny około trzy razy na tydzień. Miejsce ma to w godzinach wieczornych albo popołudniowych.

 

Co powoduje kolkę u niemowląt?

Zazwyczaj kolka jelitowa zaczyna się bardzo szybko i gwałtownie i pojawia się prawie każdego dnia o tej samej porze. Wtedy dziecko zaczyna głośno krzyczeć i robi się czerwone. Nierzadko podkurcza także nóżki i zaciska piąstki. Czasem takie objawy zaczynają pojawiać się w przeciągu kilku minut, nawet w trakcie jedzenia. Zanim dokończy posiłek już reaguje nerwowo i płaczem. Powodów kolki może być wiele. Najczęściej jest ona rezultatem jeszcze nie do końca dojrzałego i sprawnego układu pokarmowego. Do tego często dochodzą gazy jelitowe lub refluks. Bardzo często dziecko podczas jedzenie połyka wraz z nim powietrze. Dlatego tak ważne jest, by zaraz po posiłku przytulić do siebie delikatnie dziecko w pozycji pionowej i poczekać, aż się mu odbije. Dzięki temu wyeliminujemy także efekt ulewania pokarmu. Niekiedy przyczyną kolki jest brak laktazy. Jest to bezpośrednia przyczyna, która wpływa na występowanie kolek. Objaw ten wyraźnie przeważa również u noworodków, które są niedożywione lub przejedzone. Jeśli natomiast mają skłonności do alergii pokarmowych, kolka może być jednym ze tego skutków. Niektórzy uznają, że przyczyną kolki niemowlęcej jest także sposób odżywiania się matki, która jeszcze karmi dziecko piersią, a także palenie papierosów, czy depresja poporodowa.

 

Kiedy należy udać się do lekarza?

O tym, że dziecku dolega kolka niemowlęca, może powiedzieć wyłącznic lekarz. Nigdy sami bez odpowiednich badań nie będziemy w stanie jednoznacznie stwierdzić, że to jedyna przyczyna ciągłego, regularnego płaczu dziecka i jego rozdrażnienia. Jeśli zajdzie taka konieczność, pediatra może zalecić wykonanie takich badań, jak morfologia krwi, czy badanie moczu. Niekiedy konieczne jest równie USG. Tym bardziej nie można zwlekać z wizytą u specjalisty, kiedy u dziecka pojawiają się wymioty, czy biegunka, a także gorączka. Czasem mogą towarzyszyć mu również drgawki, czy wyraźny spadek masy ciała. Wtedy wizyta u swojego lekarza jest obowiązkowa.

Polecane wpisy

About the Author: admin