Karta ciąży – czym jest?

Gdy po pierwszej wizycie u ginekologa dostajemy szczęśliwą wiadomość o tym, że jesteśmy w ciąży, jest to właśnie również ten moment, w którym zostanie nam założona karta ciąży. Jest to podstawowy dokument, bez którego od tej pory nie będzie można ruszyć się nawet na krok. Kartę ciąży należy mieć zawsze przy sobie, ponieważ znajdują się w niej wszystkie niezbędne informacje na temat naszego błogosławionego stanu, a także dziecka, które właśnie powolutku rozwija się, by już niedługo przyjść na świat.

Po co zakłada się kartę ciąży?

Ważne, by ów kartę zawsze mieć blisko siebie. Bez względu na to, czy idzie się do lekarza, czy może nie, powinna znajdować się ona w naszej torebce. Obowiązkowo trzeba ją mieć oczywiście na swojej wizycie u lekarza.  Jest ona bowiem pewną formą dokumentacji medycznej, w której na bieżąco opisywany jest stan zarówno dziecka, jak i matki. W razie jakiejkolwiek nieprzewidzianej sytuacji, pogorszenia się stanu zdrowia, czy choroby, a nawet wypadku, lekarze będą mieli wszystkie niezbędne informacje na temat kobiety i jej dziecka, a także będą wiedzieli, jakie kroki przedsięwziąć, by je uratować. Na samym początku lekarz będzie prosił o podanie imienia i nazwiska, a także daty urodzenia. Kolejno poprosi o datę ostatniej miesiączki, a na tej podstawie zapisze przewidywany termin porodu. W karcie znajdzie się również informacja o naszej grupie krwi oraz ojca. W karcie wpisane zostaną ponadto dane na temat już wcześniej przechodzonych ciąż, ewentualnie liczbie poronień.

Wyniki badań

W karcie znajduje się jednak znacznie więcej niezbędnych informacji do tego, by na ich podstawie móc wnioskować kompleksowo, anie jedynie wybiórczo. Znajdą się w niej zatem również dane osobowe, a także wyniki już dotychczas przeprowadzonych badań. Zazwyczaj wypełnieniem karty zajmuje się lekarz. Kiedy jednak znajdujemy się w sytuacji, kiedy to samodzielnie musimy odczytać wyniki, wtedy można posłużyć się pewnymi skrótami oraz ich objaśnieniami. Między innymi LMP lub OM to termin ostatniej miesiączki. Aby zaznaczyć termin porodu, lekarz posługuje się skrótem TP, PTP lub EDD. W przypadku określenia tygodnia ciąży korzysta się ze skrótu HBB lub TC. Ciśnienie krwi oznacza się RR. Badanie, dzięki któremu można jednoznacznie określić, czy jest się nosiciele antygenu WZW typu B nosi nazwę HBS. Istnieje jeszcze nosicielstwo typu C, które oznacza się HCV. W taki oto sposób tworzy się lista badań, które dzięki odpowiednim skrótom można bardzo szybko rozszyfrować. Oczywiście jest ona znacznie dłuższa.

W karcie ciąży znajdują się także informacje na temat dziecka. Między innymi jest to określenie wymiaru pęcherzyka ciążowego skrótem GSD lub GS. Podawane jest również tętno płodu, które odszyfrujemy pod skrótowcem FHR lub ASP. I tak kolejno odczytamy obwód brzuszka jako AC, obwód główki jako HC, akcję serca płodu jako ASP oraz wiele, wiele innych. By ułatwić sobie sprawę, warto po prostu wydrukować sobie poszczególne skróty z przyporządkowanymi do nich badaniami, dzięki czemu wszystkie parametry zawsze będą dla nas jasne i nie będziemy mieli problemów z ich odczytaniem.

Polecane wpisy

About the Author: admin