Jak sobie radzić z łuszczycą?

Łuszczyca nie jedno ma imię. Wie o tym ten, kto zmaga się z tą chorobą, szczególnie gdy zmiany chorobowe dotykają nie tylko skóry, ale też paznokci. Wiadomo, że łuszczyca jest niewyleczalna, ale zawsze można zminimalizować objawy. Jak to zrobić? Stosując odpowiednią terapię oraz prowadząc zdrowy tryb życia.

Skąd się bierze łuszczyca?

Do końca nie wiadomo, jaką etiologię ma ta przykra choroba, mimo powstania wielu teorii na ten temat. Jedni są zdania, że dziedziczy się ją genetycznie, drudzy optują za autoimmunologicznym podłożem choroby (czyli organizm z nieznanych przyczyn atakuje swoje tkanki). Niestety, nawet liczne badania do końca nie wyjaśniają skąd się wzięła łuszczyca, a co najgorsze bardzo trudno się ją leczy.

Czynniki aktywizujące łuszczycę

Wiadomo jest natomiast, że istnieje szeregów czynników, punktów zapalnych, które mogą ujawnić łuszczycę. Na pewno są nimi infekcje różnego pochodzenia, podczas których tworzy się stan zapalny w organizmie. Mogą to być ostre choroby zapalne typu różyczka, lub zapalenie zatok, czy nawet przerośnięte migdałki! Duży wpływ na „obudzenie się” choroby mogą mieć przyjmowane leki np. antybiotyki, czy betablokery. Nie bez znaczenia są też mikro urazy skóry, typu zadrapania, zatarcia, czy nadmierny kontakt ze słońcem. Bardzo silnym impulsem mającym wpływ na łuszczycę, jest stres oraz silne emocje – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Oczywiście nie wolno zapomnieć o złym prowadzeniu się, czyli zero ruchu, tłusta dieta, brak snu i używki. Co ważne, szkodzić może nie tylko brak higieny, ale też jej nadmiar.

Objawy i rozpoznanie

Czasami łuszczycę można pomylić z innymi chorobami skóry, dlatego bardzo ważna jest trafna diagnoza. Dobry lekarz bez problemu rozpozna łuszczycę. Jak? Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na łokciach, rękach, w części lędźwiowej kręgosłupa, na pośladkach, stopach i dosyć często na skórze głowy. Miejsce zmienione chorobowe pokrywa się warstwą srebrzystych łusek, powstających ze zrogowacenia naskórka. Po jej zdrapaniu (blaszki łuszczycowej) powierzchnia skóry błyszczy. Jeżeli łuszczyca zaatakuje paznokcie, wtedy tworzą się na nich maleńkie zagłębienia. Czasami zdarza się, że na zmianie zapalnej pojawia się wysyp krostek. Tego typu łuszczyca związana jest w wielu przypadkach z sytuacją stresogenną.

Jak leczyć łuszczycę?

Na początku trzeba wspierać się lekami zewnętrznymi. Najlepsze są różnego rodzaju maści i naświetlania. Wśród maści na łuszczycę wymienić można choćby takie: Linomag, Mediderm, Cutishelp, czy hydrokortyzon. Preparaty te mają właściwości przeciwzapalne, zapobiegają świądowi skóry, nawilżają, koją i pielęgnują. Każdy z nich wykazuje też przypisane sobie działanie, które poznasz, stosując dany lek.

Kiedy tego typu terapia nie pomaga, stosuje się leki biologiczne i immunosupresyjne, antybiotyki itp. Generalnie dużo zależy od stopnia zaawansowania choroby j reakcji organizmu na leczenie. Tak, czy inaczej, zawsze należy pamiętać o tym, aby zdrowo się odżywiać i więcej się ruszać. Trzeba zapomnieć o kosmetykach na spirytusie i ogólnie używać delikatnych środków czystości, typu mydła, żele do ciała. Konieczna jest też rezygnacja z ubrań drażniących skórę oraz przylegających mocno do ciała.
Jeśli będziesz dbać o swoje zdrowie każdego dnia, wtedy leczenie będzie dawało lepsze rezultaty, co się przełoży automatycznie na lepsze samopoczucie.

Polecane wpisy

About the Author: admin