Jak kupić dobre obuwie sportowe?

Rynek sprzętu i akcesoriów sportowych jest tak wielki, że znalezienie produktu dostosowanego do naszych potrzeb i preferencji może przysporzyć wiele trudności. W każdej galerii handlowej znajdziemy co najmniej kilka sklepów, posiadających w swojej ofercie ubrania oraz obuwie przeznaczone dla osób aktywnych. Oczywiście, dział sportowy znajduje się również w każdym większym dyskoncie, a także znanych „sieciówkach” obuwniczych. Nie sposób nie wspomnieć również o szerokiej ofercie e-sklepów. Dobór odpowiedniego obuwia jest niezwykle ważny – niezależnie od tego, czy uprawiamy sport zawodowo, czy jedynie dla zabicia czasu. Oto kilka wskazówek, które przydadzą Ci się podczas robienia zakupów.

  1. Wiele osób zastanawia się, co jest lepsze: obuwie markowe czy produkty „noname”. Prawda jest taka, że buty znanych firm, specjalizujących się w produkcji obuwia sportowego, przetrwają znacznie więcej, aniżeli zwykłe „szmacianki”. Stworzone w oparciu o nowoczesną technologię – chociaż droższe – zapewnią nam dużo większy poziom bezpieczeństwa. Kochane przez wszystkich tenisówki, mimo że wygodne, mogą narazić nasze stopy na deformacje – zwłaszcza przy treningu z dużym obciążeniem. Dodatkowo, markowe produkty nierzadko posiadają specjalne siateczki, odpowiedzialne za wentylację.

Podsumowując: kupując sportowe buty znanych, powszechnie cenionych producentów, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie: zastosowana technologia, rodzaj materiału, sposób łączenia, konstrukcję zewnętrznej podeszwy, sposób wykonania cholewki, wentylację.

  1. Kupowanie butów przez Internet bywa ryzykowne, zwłaszcza wtedy, gdy nie poznaliśmy dobrze danej marki. Nierzadko rozmiarówki podawane przez e-sklepy różnią się od siebie, wprowadzając konsumenta w błąd. Przy butach sportowych istnieje prosta zasada: zawsze należy wybrać obuwie o pół rozmiaru większe, od rozmiaru stopy.
  2. Równie ważna jest kwestia materiału. Za byty stworzone na bazie tkaniny nieprzemakalnej zapłacimy nieco więcej, aniżeli za zwykłe obuwie. Jeżeli jednak nie zamierzamy ćwiczyć na dworze – jedynie na siłowni czy na sali treningowej – po co nam droższa para?
  3. Nie zapominajmy o podeszwie. Odpowiednio dobrana zapewnia naszej stopie bezpieczeństwo – chroni ją przed wstrząsami. Podeszwa musi być elastyczna tak, by zapewnić stopie maksymalną wygodę podczas gwałtownych ćwiczeń i na tyle sztywna, by nie doprowadzić do ewentualnego złamania, zwichnięcia czy skręcenia.
  4. Buty winny być dobrane do uprawianej przez nas dyscypliny sportowej. Na inne kwestie patrzymy wybierając obuwie do biegania, na fitness, a jeszcze inne do sportów walki.

Polecane wpisy

About the Author: admin