Hemoroidy – jak sobie z nimi radzić?

Uciążliwa dolegliwość, która dla wielu z nas jest tematem tabu, potrafi sprawić cierpiącym z ich powodu osobom wiele przykrości. Na szczęście istnieje sporo preparatów łagodzących objawy hemoroidów. Co należy stosować, by pożegnać się z poczuciem dyskomfortu, a nawet uciążliwym bólem?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to przypadłość spowodowana całym szeregiem przyczyn – także genetycznych. Zaostrzyć mogą je dodatkowo codzienne nawyki, takie jak nadmierne spożywanie alkoholu i ostrych potraw, unikanie aktywności fizycznej czy długotrwała praca siedząca. Niestety, nie zawsze możemy tych dolegliwości uniknąć. Warto więc zapoznać się z metodami sprzyjającymi ich redukowaniu – w początkowym stadium choroby mogą wystarczyć nam domowe sposoby i podstawowe leki dostępne w większości aptek.

Podstawą łagodzenia dolegliwości są oczywiście zrównoważona dieta, spożywanie odpowiedniej ilości płynów (przynajmniej 2 litry wody dziennie) i racjonalny wysiłek fizyczny, a także właściwa higiena okolic intymnych. Na co dzień należy unikać obcisłej bielizny i materiałów syntetycznych. Jak w wielu przypadkach, warto wypróbować dodatkowo kilka sprawdzonych, domowych sposobów na hemoroidy. Powszechnie stosowane nasiadówki w chłodnej wodzie z dodatkiem naturalnych składników łagodzących, takich jak szałwia, kora dębu czy drożdże, z pewnością przyniosą ulgę. Innym sposobem jest stosowanie kompresów nasączonych wyciągami z ziół, cebuli lub czosnku.

Jeżeli naturalne metody nie są w stanie załagodzić objawów związanych z żylakami odbytu, należy sięgnąć po odpowiednie leki – takie jak maści i kremy dostępne bez recepty. W walce z całym szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości mogą pomóc także specjalistyczne żele do higieny intymnej i czopki, np. Procto Glyvenol, Anusir czy Hemocal. Przynoszą natychmiastową ulgę nawet w przypadku silnego bólu czy pieczenia i można stosować je przez dłuższy czas – mimo wszystko w przypadku długo utrzymujących się objawów zaleca się skonsultowanie problemu z lekarzem. W niektórych sytuacjach najskuteczniejsze może okazać się leczenie operacyjne.

Polecane wpisy

About the Author: admin