Drewniana czy plastikowa? Jak wybrać wartościową zabawkę dla dziecka?

Na rynku możemy obecnie znaleźć setki, jeśli nie tysiące rodzajów zabawek. Plastikowe, drewniane, kolorowe, emitujące biały szum, nucące delikatne melodyjki lub grające tak, że rodzic ma ochotę cisnąć je do kosza. Jeżeli to czytasz, to zapewne masz dziecko i doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak łatwo można stracić głowę w sklepie z zabawkami.

Drewniana czy plastikowa?

Warto pochylić się nad tą kwestią, gdyż w dobie zalewającego nas plastiku i kiczu, ma ona niebagatelne znaczenie. Jeśli wybierzemy zabawkę wykonaną z plastiku, sprawdźmy dokładnie, czy posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Jednym z zagrożeń, związanych z zabawą plastikowymi zabawkami mogą być bowiem toksyczne związki, zawarte w surowcach, użytych do ich produkcji. Pamiętajmy, że maluch wszystko, co ma w rączce, natychmiast wkłada do buzi. Drewno jest zdecydowanie bezpieczniejszym surowcem. Jest naturalnym tworzywem, a wykonane z niego zabawki malowane są bezpiecznymi i nietoksycznymi farbami. Zapewnia o tym holenderska marka Little Dutch, oferująca ponadczasowe i pięknie zaprojektowane zabawki z drewna.

Bębenki pękają w uszach! Czy zabawka powinna wydawać dźwięki?

Pamiętajmy, że natężenie dźwięku powyżej 85 decybeli jest już hałasem, zagrażającym słuchowi. Wybierajmy więc zabawki, które emitują niezbyt głośne dźwięki. Dobrze, jeśli taka zabawka posiada możliwość regulacji głośności.
Wartościowe dla rozwoju dziecka są zabawki muzyczne, imitujące prawdziwy instrument lub będące jego miniaturową wersją. Doskonałym przykładem są cymbałki, np. 7 tonowe marki Little Dutch. Łączą w sobie wszystkie zalety zabawki: rozwijają zmysł muzyczny, jednocześnie nie zagrażając słuchowi dziecka. Ich dźwięk w odróżnieniu od zwykłych, metalowych cymbałków, jest cichszy i bardziej subtelny. Ma to również znaczenie dla rodziców; wszyscy wiemy bowiem, jak może wyprowadzić z równowagi hałaśliwa zabawka.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę i nie zwariować?

Wiemy już mniej więcej, co powinniśmy kupić dla naszej pociechy. Pora więc na poszukiwania. Jeśli chcemy najpierw obejrzeć zabawkę, dotknąć ją, sprawdzić jej funkcje, a do tego dysponujemy odpowiednią ilością wolnego czasu, możemy wybrać się do sklepu stacjonarnego.
Na takie poszukiwania warto wybrać się samemu, bowiem dziecko na pewno nie będzie podzielało naszego wyboru, widząc krzykliwe reklamy i mnóstwo kolorowych zabawek. Maluch może szybko ulec przebodźcowaniu (przeciążeniu mnogością kolorów, światełek i dźwięków), a wtedy z zakupów nici.
Doskonałą opcją jest skorzystanie ze sklepów internetowych. W sieci możemy znaleźć mnóstwo dobrej jakości zabawek. Warto zainteresować się drewnianymi zabawkami o ponadczasowym designie. Takie produkty oferuje wspomniana już wyżej marka Little Dutch.

Świadomość rodziców rośnie, wielu z nich uważa, że zabawki drewniane słusznie przeżywają renesans. Cechują się bowiem pięknym wzornictwem, walorami edukacyjnymi, stonowanymi kolorami. Nikogo dziś nie trzeba do nich przekonywać, same świetnie się bronią.

Polecane wpisy

About the Author: admin