Dlaczego palenie w ciąży jest tak szkodliwe?

Jeśli kobieta ciężarna pali papierosy, szkodzi nie tylko sobie, ale również swojemu jeszcze nienarodzonemu dziecku. Rzucenie palenia nigdy nie należy do łatwych zadań. Jest to bardzo trudne zadanie z którym jednak należy się uporać. W rzuceniu nałogu pomocne są grupy wsparcia, czy papierosy bez nikotyny. Naprawdę warto to zrobić, ponieważ konsekwencje palenia w ciąży mogą być ogromne.

Czym grozi palenie papierosów w ciąży?

Biorąc pod uwagę, jak wiele szkodliwych substancji może przedostać się do ludzkiego organizmu, w tym do ciałka małego człowieka w łonie matki, to właśnie nikotyna należy do tych najbardziej niebezpiecznych. Szkody są naprawdę poważne. Jedną z nich jest zdecydowanie niższa waga dziecka tuż po urodzeniu. Może ono bowiem ważyć nawet pół kilograma mniej. Skutkiem zbyt niskiej masy ciała jest na przykład hipotrofia, czyli pewna wada w rozwoju, której konsekwencją jest opóźniony wzrost dziecka.

Co jeszcze może stanowić skutek palenia papierosów przez kobietę ciężarną? Lista nie zamyka się wyłącznie na hipotrofii. Trzeba jeszcze wymienić tutaj poronienia i przedwczesne porody, czy zbyt wczesne pęknięcie błon płodowych. Dziecko w łonie matki może nawet zostać podduszone z powodu niedotlenienia. Dziecko ponosi jednak konsekwencje także po urodzeniu, ponieważ jest ono obarczone wysokim ryzykiem śmierci łóżeczkowej.

Dym nikotynowy powoduje ponadto zwężenie naczyń krwionośnych w organizmie matki. Skutkiem tego jest mniejsze ukrwienie łożyska i ograniczenie dostarczania dziecku substancji odżywczych.

Dziecko w pewnym sensie również zostaje palaczem. Wszystko z powodu przedostawania się przez łożysko do jego organizmu szkodliwych substancji, które znajdują się w dymie papierosowym. Jak wiadomo, papierosy nie zawierają jedynie nikotyny, ale również wielość innych szkodliwych związków chemicznych, substancji smolących. Liczba substancji szkodliwych to około czterech tysięcy, a substancji rakotwórczych to nawet 40.

Palenie bierne – czy jest równie szkodliwe?

Bierne palenie wcale nie jest bezpieczniejsze. Jeżeli kobieta ciężarna przebywa w towarzystwie osób palących, powinna stanowczo domagać się zaprzestania takich praktyk w jej towarzystwie. Chodzi tutaj bowiem nie tylko o zwykłą kulturę osobistą, ale i poszanowanie dla nowego życia, które rozwija się w brzuch przyszłej mamy. Bierne palenie potrafi być znacznie bardziej szkodliwe. Im bardziej będzie się unikać papierosów, tym lepiej skorzysta na tym dziecko, a także jego matka. Zdrowie obojga powinno stanowić kwestię priorytetową.

Polecane wpisy

About the Author: admin