Czy zaburzenia oddychania są niebezpieczne?

Często nawet nie wiemy o tym, że mamy jakiś zaburzenia oddychania. Budzimy się nie wyspani, jesteśmy wciąż rozdrażnieni, nie znając przyczyny tej sytuacji. Okazuje się jednak, że towarzyszy nam bezdech, który jest niezwykle niebezpieczny. Jak z nim walczyć?

Czym jest bezdech senny?

Jest to problem, który często zostaje zlekceważony zarówno przez samego pacjenta, jak i przez lekarza prowadzącego. I to poważny błąd, bo dolegliwość ta jest naprawdę niebezpieczna jako, że pacjent nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości tlenu podczas snu. Zazwyczaj nie ma on pojęcia o swojej przypadłości. Po prostu budzi się rozdrażniony i często z bólem głowy. Nie sypia spokojnie, kręci się w łóżku przewracając się z jednej strony na drugą – nie wiedząc dlaczego.

Organizmu ludzki – w przypadku bezdechu – jest zwyczajnie niedotleniony. Niektórzy nawet kuszą się o stwierdzenie, że bezdech prowadzi do delikatnego podduszenia. Wtedy warto sięgać po aparaty cpap.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Gdy nagle wybudzasz się ze snu, masz podwyższone tętno i towarzyszy ci wrażenie braku powietrza – na pewno cierpisz na bezdech senny. Dodatkowo jeśli twój sen jest przerywany i płytki i masz też problemy z chrapaniem, pocisz się i często odwiedzasz toaletę, a rano budzisz się z bólem głowy – ta przypadłość na pewno cię dotyczy.

Jak możesz sobie pomóc? Przede wszystkim, musisz walczyć z przyczynami bezdechu, do których należą między innymi: otyłość, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu czy też obfite kolacje na krótko przed snem. Jeśli już wykluczysz wszystkie te powody, warto zaopatrzyć się w aparat cpap, który jest istotnym elementem leczenia bezdechu sennego.

To sprytne urządzenie, pozwala zadbać o odpowiedni przepływ tlenu przez organizm w przypadku bezdechu. Nie jest wielkich rozmiarów i wystarczy, że położysz je sobie niedaleko łóżka. W zestawie znajdziesz maskę z rurką lub poduszki nosowe, przez które aparacik będzie dostarczał regularnie odpowiednią ilość powietrza – pod ciśnieniem.

Dobra wiadomość dla wszystkich chorujących na bezdech i ubezpieczonych – można liczyć na sporą refundację, dzięki czemu zakup aparatu nie będzie wielkim wydatkiem.

Polecane wpisy

About the Author: admin