Z czego trzeba, a z czego nie trzeba rezygnować w ciąży?

Kobiety w ciąży starają się zrobić wszystko, by zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. Inne natomiast podchodzą bardzo otwarcie do rożnych kwestii, które potrafią być kontrowersyjne. W głowach kobiet powstają różne, mniej lub bardziej zaskakujące pytania i wątpliwości na temat pewnych kwestii. Warto poruszyć je poniżej i zastanowić się, które zachowania i postępowania są dozwolone w ciąży, a których należy unikać i się wystrzegać.

Opalanie się w ciąży

Pamiętajmy, że najlepiej zrezygnować zarówno z opalania słonecznego, jak i w szczególności z solarium. Kobieta w ciąży jest narażona na liczne zmiany hormonalne, które mogą również powodować zwiększenie wrażliwości skóry na oddziaływanie promieni UV. Taka wizyta na słońcu, czy w solarium może zakończyć się większą podatnością na oparzenia, czy wysypki skórne. Lepiej zatem zrezygnować z opalania w ciąży.

Szpilki

Lepiej unikać butów a wysokim obcasie w trakcie ciąży. Ciąża jest wystarczającym obciążeniem dla całego organizmu, w tym szczególnie dla kręgosłupa kobiety. To z kolei przełoży się na ból, którego należy unikać w ciąży.

Farbowanie włosów w ciąży

Zdecydowanie lepiej jest unikać farbowania włosów. Substancje chemiczne, które znajdują się w farbach, mogą wpływać na dziecko. Jeśli jednak upieramy się przy tym, by zafarbować włosy, zdecydowanie bezpieczniej będzie tego unikać w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to jeszcze organy wewnętrzne dziecka nie mają żadnej ochrony.

Kosmetyki w ciąży

W czasie ciąży najlepiej jest sięgać tylko po kosmetyki, które przebadano pod kątem ciężarnych kobiet i które są dla nich dedykowane. Wszystko dlatego, iż niektóre kosmetyki mogą zawierać substancje aktywne, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży. Zazwyczaj takie składniki nie zostały poddane odpowiednim badaniom, ich działanie nie jest do końca jasne, dlatego lepiej uniknąć ryzyka, iż mogą one wpłynąć na ciążę oraz na dziecko.

Papierosy i alkohol, a ciąża

Bezwzględnie zabronione! Szczególnie mowa tutaj o papierosach. Wdychając dym papierosowy dostarczamy swojemu organizmowi ogromną ilość substancji toksycznych i smolistych, które przyczyniają się do powstawania raka. W przypadku dziecka, którego organizm jest praktycznie bezbronny, wpływ tych substancji może spowodować ogromne negatywne skutki dla jego zdrowia oraz życia. Z kolei alkohol może spowodować ogromne uszkodzenia płodu. Żadna ilość nie powinna być więc przyjmowana przez kobietę ciężarną, ponieważ alkohol w każdej ilości przedostaje się bez najmniejszego problemu przez łożysko do ciała dziecka.

Polecane wpisy

About the Author: admin