Czego nie powinno się jeść w ciąży?

Nieraz mówi się o tym, co kobiety w ciąży mogą, a czego nie mogą robić. Nierzadko można zetknąć się z dwiema sprzecznymi opiniami. Niektórzy mogą wychodzić również z założenia, że to matka wie, czego jej i dziecku potrzeba najbardziej i niekoniecznie musi się to powielać u innych kobiet. Tak czy owak, jedno jest pewne. W ciąży należy zwracać szczególną uwagę na pokarmy, jakie się spożywa. W końcu chodzi tu już o zdrowie nie tylko matki, ale i rozwijającej się w niej istoty, która jest najbardziej narażona na wpływ szkodliwych czynników. Czego więc należy unikać? Czy trzeba rezygnować z wszystkich nawyków lub ulubionych potraw?

Co z poranną kawą?

Dla sporej części osób jest to nieodłączny element początku dnia. Słyszy się jednak, że kawa tak jak i alkohol jest czynnikiem wywołującym poronienie. Jak twierdzą specjaliści, w rzeczywistości jest to możliwe, jednak aby tak się stało, kobieta musiałaby wypić jej ogromne ilości, czego nie jest w stanie zrobić. Jedyną rzeczą, na którą kawa może mieć wpływ, jest masa dziecka. Może się ono bowiem urodzić zbyt małe.

Surowe mięso, a sushi

Wiadomo już, że konsekwencje spożywania surowego mięsa mogą być bardzo poważne, lecz co z sushi? Tutaj spożycie jest dopuszczalne, ale tylko pod warunkiem, że ryba nie jest surowa. Jest to co prawda zaprzeczenie tradycyjnej wersji tej potrawy, lecz ogólnie wiadomo, że takie warianty są dostępne. Najlepiej przygotowywać je samemu w domu, gdyż wtedy mamy pewność, że ryba była prawidłowo przygotowana.

Jakie skutki powoduje spożycie serów pleśniowych?

Ze względu na możliwość występowania w nich bakterii z gatunku listeria monocytogenes, mogą one wywoływać listeriozę, wpływającą negatywnie na rozwój dziecka i układ nerwowy. W najgorszym przypadku może ona doprowadzić do poronienia. Dlatego kategorycznie zabrania się spożywania tego rodzaju serów.

Czego jeszcze nie powinno się spożywać w ciąży?

Pierwszy i być może najbardziej oczywisty jest alkohol. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak szkodliwy jest on na płód. Nawet jego niewielka ilość może wywołać katastrofalne i nieodwracalne skutki. Jednak nie należy się zbytnio martwić, gdy w chwili zapomnienia matka wypije kilka łyków wina. Nie powinno mieć to wpływu na dziecko, pod warunkiem, że te kilka łyków to wszystko na cały okres ciąży.

Już wcześniej zostało wspomniane, jak kawa może wpłynąć na dziecko. Lecz nie tylko ona. Należy ograniczyć również inne produkty zawierające kofeinę, gdyż oddziałują one na dziecko tak samo, jak na dorosłego człowieka. Nie trzeba rezygnować z nich całkowicie, ale codzienne i wielokrotne ich spożycie z pewnością nie przyniesie nic dobrego.

Wegetarianizm podczas ciąży

Zdania są podzielone, lecz zarówno dla matki jak i jej dziecka byłoby lepiej, gdyby spożywała ona mięso, ponieważ jest ono bogatym źródłem niezbędnego żelaza. Nie można zaprzeczyć, że poprzez spożywanie roślin matka również jest w stanie go dostarczyć do organizmu dziecka, jednak nie w takich ilościach. By jednak mieć pewność, że nasza pociecha nie będzie miała problemów zdrowotnych z powodu niedoboru żelaza, warto

Polecane wpisy

About the Author: admin