Nie zdarza się to często, jednak gdy już mamy z nią do czynienia, przyszli rodzice są zapewne w ogromnym szoku. Mowa tutaj o ciąży mnogiej, którą nazywa się również ciążą wielopłodową. Gdy ginekolog po przeprowadzonym badaniu stwierdza, iż rodzice oczekują więcej, niż jednego dziecka, muszą oni już w tym momencie przygotować się na co najmniej podwójne obowiązki. Czym jednak ciąża mnoga jest?
Ciąża mnoga – co to znaczy?
Ciąża mnoga to nic innego jak zagnieżdżenie się większej liczby jaj płodowych w macicy. Kiedy do tego dojdzie, w kobiecym organizmie zaczyna rozwijać się przynajmniej dójka jej przyszłych dzieci. W momencie, gdy dwa płody rozwijają się w macicy, mówi się o ciąży bliźniaczej, która występuje najczęściej, zdarzają się jednak także ciąże trojacze itp.
Ciąża mnoga – początki
Istnieją dwa sposoby, dzięki którym może dojść do powstania ciąży mnogiej. Mowa tutaj o ciąży jednojajowej oraz o ciąży dwujajowej. W przypadku ciąży jednojajowej jedna zygota, która właśnie rozwija się w macicy, zostaje podzielona na dwie. Podziału ten występuje w różnym czasie od momentu zapłodnienia. Nie ma jednoznacznej granicy, kiedy zygota ulega podzieleniu. Wiadomo jednak, że wtedy rodzą się dzieci o bardzo podobnych cechach wyglądu.
W przypadku ciąży dwujajowej w kobiecym ciele zostaje wypuszczone więcej, niż jedna komórka jajowa. Jeśli akurat wtedy dojdzie do stosunku i obie zostaną zapłodnione oraz zaimplementowane w macicy rozwijają się dwa niezależne, różniące się od siebie płody.
Ciąża mnoga – jak często do niej dochodzi?
Na samym początku warto wspomnieć, iż najczęściej na świat przychodzą dzieci z ciąż bliźniaczych. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, iż kobiece łono musi zapewnić bezpieczeństwo i dobre warunki do rozwoju większej liczbie dzieci, niemniej jednak nie raz można było słyszeć właśnie o kobietach, które spodziewają się trójki, czwórki, czy nawet piątki dzieci. Jest to zdarzenie bardzo spektakularne, często nagłaśniane w mediach.
Jeśli chodzi o statystyki ciąż mnogich, zazwyczaj prawdopodobieństwo wystąpienia takiej ciąży to średnio 1:80. Jeśli zaś chodzi o ciąże jednojajowe, są one aż trzy razy rzadsze.
Jak zwiększyć szanse na ciążę mnogą?
Jeżeli marzy się nam ciąża mnoga, istnieje kilka kwestii, które mają większy wpływ na ich wystąpienie. Oczywiście nie można naturalnie wyczarować sobie ciąży mnogiej, jednak pewne predyspozycje organizmu zwiększają szansę na większe potomstwo w trakcie jednej ciąży. Największe szanse na ciąże mnogie występują u kobiet w wieku od 20 do 35 roku życia. Wpływ mają na to również czynniki rasowe i genetyczne.