Jedna z największych obaw, jaką mają kobiety oczekujące na rozwiązanie, jest wątpliwość, czy poradzą sobie z bólem i czy naprawdę będzie on ogromnie nieznośny. Wiele mam przeszło przez to samo, jest teraz szczęśliwymi kobietami, które cieszą się macierzyństwem. Obawy jednak są nadal. Niektóre kobiety twierdzą, iż poradziły sobie bez znieczulenia i nie zdecydowałyby się na nie nigdy. Inne z kolei twierdzą, iż ból jest nie do zniesienia. Jak więc zatem jest z tym bólem?
Subiektywne odczucie bólu
To prawda, iż ból zawsze towarzyszy podczas porodu. Jest one jednak odczuwany w różnym stopniu. Wszystko zależy od kobiecego organizmu, ponieważ nie ma dwóch podobnych kobiecych ciał i rodzajów ich funkcjonowania.
Warto jednak pamiętać, że ból w pewien sposób stymuluje kobiecy organizm i sprawia, że intuicyjnie wiemy, co mamy w danym momencie robić. Ból jest niezbędny w czasie akcji porodowej. W zależności od tego, jak silne i częste skurcze się odczuwa, można również określić etap porodu. Warto również pamiętać, że ból przyczynia się do wytwarzania hormonów szczęścia, które działają znieczulająco.
Od czego zależy ból podczas porodu?
Ból podczas porodu powodują skurcze macicy. Wszystko dlatego, iż podczas powstawania skurczów dochodzi do uciskania nerwów, a także do rozciągania się samej macicy. To jednak nie koniec tej listy. Takie dolegliwości bólowe są również powodowane przez same dziecko, ponieważ naciska ono swoją główką na nerwy znajdujące się w obrębie kręgosłupa. Taki ból pojawia się w czasie pierwszej fazy porodu. W drugiej fazie – fazie parcia, ból jest już także powodowany przeciskaniem się dziecka przez kanał rodny. Wtedy również pojawiają się skurcze parte. Nie trwają one nieustannie, między nimi jest przerwa, często jednak zdarza się, że nawet wtedy nie można odpocząć od dolegliwości bólowych.
Kiedy ból jest największy?
Tutaj kobiety twierdzą jednoznacznie, iż największy ból pojawia się w momencie, gdy na świat wychodzi główka dziecka. Wtedy ponoć ból jest najgorszy. Jest to jednak bardzo ważny moment, w którym trzeba zebrać w sobie wszystkie siły i myśleć o rodzącym się dziecku. W tej fazie porodu może być najtrudniej, towarzyszy nam sztab specjalistów, którzy w razie konieczności mogą odpowiednio zareagować i monitorują całą sytuację.
Kiedy już dziecko pojawi się na świecie, kobieta może nadal odczuwać pewien ból oraz pieczenie w podrażnionych okolicach intymnych.
Ból po urodzeniu dziecka
Niestety podrażnione okolice intymne nie przestają boleć zaraz po tym, jak na świecie pojawi się dziecko. Wtedy bowiem pozostaje jeszcze kwestia urodzenia łożyska. W takim momencie kobiety najczęściej odczuwają skurcze, jednak są one znacznie łagodniejsze. Rodzi się bowiem łożysko. Następnie dochodzi do obkurczania się macicy. Także w tym momencie pojawiają się skurcze oraz towarzyszący im ból.
Po całej akcji porodowej pozostają jeszcze typowe dla obkurczania się macicy bóle, a także gojenie się ran spowodowanych porodem. Często jednak kobiety zapominają o tych dolegliwościach już po kilku dniach. Dziecko jest centrum ich świata i zdają sobie sprawę, że mogłyby przejść przez to jeszcze raz, by doczekać cudu narodzin ich potomka.
Czy można złagodzić bóle porodowe?
Oczywiście, iż istnieją sposoby na bóle porodowe. Najczęściej kobiety proszą o pomoc osobę bliską, która masuje odcinek krzyżowy kręgosłupa. Ból w tej okolicy jest bowiem bardzo dotkliwy. Pomoc osoby bliskiej jest jak najbardziej wskazana.
Drugim sposobem jest skorzystanie ze znieczulenia. Najczęstszym jest znieczulenie zewnątrzoponowe, które polega na podanie kobiecie rodzącej środka znieczulającego przez nakłucie odcinka lędźwiowego. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż może ono powodować skutki uboczne, jak zmniejszenie skurczów porodowych, czy obniżenie ciśnienia tętniczego u przyszłej mamy.
Kiedy ból jest bardzo dotkliwy, można również wziąć ciepłą kąpiel, czy prysznic, który działa łagodząco. Przydatne okazuje się również ćwiczenie z piłką oraz zmienianie pozycji podczas porodu. Całkowicie jednak bólu nie pozbędziemy się nigdy. Jest on nieodłączną częścią porodu, z czego sprawę zdawać powinna sobie każda kobieta decydująca się na dziecko.