Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży

Bakteryjne zapalenie pochwy w czasie ciąży stanowi bardzo często infekcję, która pojawia się na początku ciąży. Wiąże się to z nadmierną produkcją hormonów w kobiecym organizmie i burzą hormonalną, która powoduje stan zapalny. Na samym początku pojawia się swędzenie, czy pieczenie, czasem dochodzi również do zainfekowania cewki moczowej. Niekiedy również pojawiają się upławy przypominające swoją konsystencją i kolorem twaróg. Wtedy może to stanowić sygnał o ciąży. Jak jednak poradzić sobie z tym problemem, gdy dopadnie ciężarną kobietę?

Na czym polega leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy w ciąży?

By wyleczyć bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży, należy udać się do swojego ginekologa. Po przeprowadzeniu badań zaleci on stosowanie antybiotyków, które występują zarówno w formie doustnej, jak i dopochwowej. Ważną informacją jest, iż leczenie może przebiegać w odmienny sposób w zależności od tego, w którym trymestrze ciąży jest się obecnie.

O tym, jak jednak przebiegać będzie całe leczenie, a także jaką dawkę leków trzeba będzie przyjmować, decyduje lekarz. Zależy to bowiem od stopnia zaawansowania choroby.

Czy istnieje zagrożenie dla ciąży w czasie bakteryjnego zapalenia pochwy?

Bakterie, które powodują wspomnianą już wyżej chorobę sprawiają, że dochodzi do zakłócenia prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie u kobiety. W momencie, kiedy jest ona w ciąży, oczywiście szyjka macicy jest odizolowana od środowiska pochwy, właśnie po to, by nie doszło do zagrożenia życia rozwijającego się dziecka. Jeżeli jednak dojdzie do pokonania tej blokady przez bakterie, może dojść do bardzo poważnych konsekwencji dla płodu.

Nie tylko bakterie te mogą spowodować poród przedwczesny, ale także poronienie. Zakażenie dziecka jest więc prawdopodobne, dlatego tak ważne jest, by zareagować jak najszybciej i rozpocząć właściwe leczenie.

Przedwczesny poród, a zapalenie pochwy

Niestety, ale nieleczona infekcja może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Oczywiście bardzo wiele kobiet staje się ofiarą bakteryjnego zapalenia pochwy w ciąży, lecz dzięki właściwemu leczeniu bez przeszkód pokonują ten problem i dalej cieszą się swoim błogosławionym stanem. Jeżeli jednak nie podejmą leczenia, bakterie mogą doprowadzić do uszkodzenia jaja płodowego, czy do zakażenia płodu. Wtedy dochodzi do przedwczesnych skurczów macicy, a te z kolei powodują poronienie.

Odpowiednia profilaktyka, regularne badania i wizyty u ginekologa to najlepszy sposób na to, by w razie konieczności zareagować odpowiednio i podjąć leczenie, które nie tylko przyszłej mamie pozwoli poczuć się lepiej, ale i ochroni jej dziecko przed poważnymi konsekwencjami.

Polecane wpisy

About the Author: admin